|
www.viribusunitis322012.fora.pl Viribus Unitis - Wolne forum sympatyków Austro-Węgier.
|
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat |
Autor |
Wiadomość |
Viribusunitis
Administrator
Dołączył: 03 Lut 2012
Posty: 163
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 2 razy Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Kraków
|
Wysłany: Pią 23:19, 02 Mar 2012 Temat postu: Robert William Seton Johnson |
|
|
[link widoczny dla zalogowanych]
Jeden z czołowych “rozkładaczy Austro-Węgier” i najbardziej fanatyczny wróg narodu węgierskiego, ojciec kłamstwa historycznego – Robert William Seton Johnson znany również pod pseudonimem Scotus Viator urodził się w Londynie 20 sierpnia 1879 roku, a zmarł 25 lipca 1951 roku w szkockim mieście Skye.
Brytyjska encyklopedia do dziś pisze o nim nie bez dumy: “…was a British political activist and historian who played an active role in encouraging the breakup of the Austro-Hungarian Empire and the emergence of Czechoslovakia and Yugoslavia during and after World War I “.Był brytyjskim działaczem politycznym i historykiem, który odegrał aktywną rolę w promowaniu rozpadu Austro-Węgier i w powstaniu Czechosłowacji i Jugosławii w trakcie i po I wojnie światowej.
Wg oficjalnych danych posiadał wielki majątek odziedziczony po rodzicach, który wspaniałomyślnie przeznaczył na akcje wyzwoleńczą słowiańskich narodów uciśnionych przez Habsburgów. W rzeczywistości jego ojciec William Livingstone Watson był kupcem herbacianym w Kalkucie, zaś jego matka - Elizabeth Lindsay Seton - córką George'a Setona, genealoga i historyka, syna Georgia Setna pracownika i udziałowca osławionej Kompanii Wschodnioindyjskiej. Majątek odziedziczony po ojcu i dziadku był z pewnością spory, lecz nie aż tak wielki, aby sfinansować skuteczną, wieloletnią działalność na rzecz „wyzwolenia” kilku narodów i podminowania imperium habsburskiego. Polski lingwista Marian Zdziechowski, którego usiłował zwerbować do tej dywersyjnej pracy podczas pobytu w Krakowie – zdemaskował go natomiast jako płatnego agenta rządu rosyjskiego i francuskiego dysponującego nieograniczonym kredytem bankowym.
Natomiast rodzinny majątek i stosunki towarzyskie w brytyjskich kręgach uniwersyteckich były z pewnością wystarczające, aby zapewnić mu odpowiednie wykształcenie i wejście do elitarnego klubu brytyjskich naukowców. Robert Seton Johnson ukończył więc renomowane Winchester College and New College , a następnie studiował historie najnowszą na uniwersytecie w Oxfordzie pod kierunkiem historyka i polityka H.A.L. Fishera. Osiągnął tu stopień licencjata w 1901 roku.
Po ukończeniu studiów oxfordzkich Seton-Watson wyjechał na kontynent pogłębiając swe strusia na uniwersytecie Berlińskim, na Sorbonie i na Uniwersytecie Wiedeńskim. Nie wątpliwie też w tym właśnie okresie zetknął się z kontynentalną masonerią, ponieważ wszyscy jego późniejsi partnerzy polityczni (Masaryk, Benes, Vergun, Bratianu) byli członkami lóż woplnomularskich. One też ułatwiły mu dostęp do odpowiednich elit politycznych. Seton Watson, wychowany od dziecka w duchu prezbiteriańsko- wolnomularskim już wtedy darzył szczególna niechęcią państwo Habsburgów upatrując w nim ostatni przeżytek katolickiej, średniowiecznej Europy stojący na drodze światowego postępu. Natomiast odnosił się ze znaczną sympatią do kultury prawosławnej, a zwłaszcza rosyjskiej.
Nic, więc dziwnego, że przebywając w Wiedniu prawie natychmiast przystąpił do energicznego szkalowania monarchii wobec opinii światowej i podburzania jej narodowości publikując szereg artykułów dla czasopisma: The Spectator na temat stosunków wewnętrznych w monarchii, a zwłaszcza na temat Węgier.
W artykułach tych tworzył całkowicie fałszywy obraz historii i ówczesnej rzeczywistości monarchii plując nienawiścią przeciw Madziarom i ujmując się za Słowakami, Rumunami i Południowymi Słowianami, których charakter narody bezkrytycznie idealizował, a krzywdy wyolbrzymiał.
Jego walka o „wyzwolenie uciśnionych narodów” przybrała groteskowe cechy zważywszy, że czynił to człowiek żyjący z majątku pochodzącego z nieludzkiego kolonialnego wyzysku Hindusów, a jego zbawcza misje finansowały: Wielka Brytania odmawiająca wszelkich praw podbitym Irlandczykom, Francja nie uznająca u siebie żadnych mniejszości narodowych i Rosja uciskająca Polaków, Ukraińców, narody bałtyckie i liczne ludy azjatyckie.
W celu lepszego oddziaływania na "uciśnione narody nauczył się nawet jeżyków węgierskiego, chorwackiego i czeskiego. W 1908 roku opublikowal swój pierwszy karykaturalny pamflet polityczny pod absurdalnym tytułem: Racial Problems in Hungary, która tylko ze względu na całkowitą nieznajomość rejonu odniosła duży sukces na Zachodzie Europy
W czasie pobytu w Wiedniu Seton-Watson zaprzyjaźnił się z korespondentem The Times - , Henrym Wickham Steedem – pracującym dla brytyjskiego wywiadu i z czeskim filozofem i politykiem Tomášem Masarykiem – przyszłym prezydentem Czechosłowacji. Niezależnie od tego wszedł też w bliskie stosunki z rosyjskim agentem politycznym Dmitrijem Wergunem prowadzącym na terenie monarchii AW intensywną akcje panslawistyczną służąca imperialnym celom Rosji. W kolejnych pracach atakował system polityczny Austro-Węgier narzekając na anachroniczny model rządów sprawowanych przez starożytną skamienielinę –dynastie Habsburgów nie rozumiejącą młodych nacjonalizmów.
Wyrażał również poparcie dla pomysłów federalizacji monarchii, która musiałaby doprowadzić do anarchii i wojny domowej, a tym samym rozpadu państwa. Wraz z Wergunem organizował też kolejne zjazdy pansłowiańskie, podgrzewał sytuacje polityczna coraz to nowymi publikacjami starając się jak najbardziej rozszerzyć kontakty towarzyskie we wpływowych sferach. Dzięki wrodzonej zręczności i kontaktowości działał bardzo skutecznie, aż do zetknięcia się w Krakowie z profesorem Zdziechowskim, który natychmiast zapytał go czy jego troska o uciśnione ludy obejmuje także te, które jak Polacy i Ukraińcy cierpią ucisk w imperium rosyjskim. Zmieszany Seton Watson ( biorąc poddanego rosyjskiego za "wtajemniczonego" w jego robotę) przyznał wówczas, ze jego celem politycznym jest działanie na rzecz rozpadu Austro -Węgier natomiast los Polaków i Ukraińców znajduje się w rękach cara i jest wewnętrzną sprawą Rosji.
Natychmiast po wybuchu PWŚ - Seton Watson unikając internowania opuścił Austro-Węgry i kontynuował swą publikacyjną i propagandowa oszczercza działalności przeciw nim. W 1914 roku gorliwie działał na rzecz Serbii jako honorowy sekretarz Fundacji Pomocy na Rzecz Serbii, zaś po jej upadku zajął się równie gorliwie czeskimi emigrantami, a zwłaszcza swym przyjacielem Masa rykiem, który uciekł do Anglii. Seton Watson wspierał go tam materialnie i znalazł mu intratną posadę, a następnie wraz z nim założył tygodnik New Europe, w którym obydwaj wzywali do zniszczenia Austro-Węgier i wyzwolenia uciśnionych przez nie ludów.
Ponieważ prywatna działalność Setona Watsona zaczęła zagrażać zbyt szybkim ujawnieniem planu zniszczenia monarchii (koła polityczne w czasie przeciągających się i niepomyślnych działań wojennych brały też pod uwagę możliwość separatystycznego pokoju z państwem Habsburgów i pozostawienie jego zagłady na czasy powojenne) Seton Watson był niekiedy wyciszany, a w 1917 roku umieszczono go nawet w Royal Army Medical Corps 18 zakazując mu samowolnej działalności propagandowej. Z tej chwilowej bezczynności wyrwali go jednak wpływowi przyjaciele z loży umieszczając go w najwłaściwszym miejscu tj. w Biurze Wywiadu Gabinetu Wojennego w Departamencie Wrogiej Propagandy, gdzie był odpowiedzialny za propagandę brytyjską skierowaną do ludów Austro-Węgier i służył jako ekspert w przygotowaniach do Kongresu Ludów uciśnionych przez Monarchie Habsburgów, który odbył się w Rzymie w kwietniu 1918 roku.
Po zakończeniu wojny, Seton-Watson uczestniczył w konferencji pokojowej w Paryżu w „charakterze prywatnym”, jako doradca przedstawicieli narodów „posthabsburskich”. Miał też jako „znawca” największy wpływ na ustalanie nowych granic popierając maksymalistyczne żądania swych przyjaciół i jest tym samym osobiście odpowiedzialny za tragedię Węgrów w Trianon i oderwanie bezsprzecznie etnicznych terytoriów węgierskich od macierzy.
Rząd brytyjski zgodnie z zasadą równowagi sił przestał teraz popierać akcje Setona i nie okazał mu spodziewanej wdzięczności – zrobili to jednak uszczęśliwieni beneficienci. Ukochany przyjaciel Setna - Masaryk który został pierwszym prezydentem Czechosłowacji powitał go uroczyście w Pradze, gdzie zaprzyjaźnił się dodatkowo z Edvardem Benešem kierującym polityką zagraniczną nowego państwa. Przy okazji Seton Watson nie omieszkał wesprzeć Czechosłowacji dokonującej agresji na Polskę i storpedował ideę referendum na spornych terytoriach optując za oddanie ich Czechom. Był też głównym ekspertem doradzającym Lordowi Curzonowi w sprawie ustalenia granicy polsko-rosyjskiej.
Seton-Watson został też naturalnie honorowym obywatelem „Cluj” w Transylwanii, który został włączony do Rumunii mimo roszczeń Węgrzech, w 1920 roku został formalnie uznany przez rumuński parlament za dobroczyńcę narodu rumuńskiego. Natomiast SHS, czyli późniejsza Jugosławia nagrodziła jego wysiłki na rzecz zdemolowania i zniszczenia Austro-Węgier nadając mu tytuł doktora honoris causa na Uniwersytecie w Zagrzebiu.
Po wojnie Seton-Watson odegrał znaczącą rolę w tworzeniu Szkoły Slawistyki (później Szkoła słowiańskich i Studium Europy Wschodniej,(powstałej jako rozwiniecie wydziału University College London założonego w 1915 roku w celu zapewnienia zatrudnienia dla jego „wygnanego” przyjaciela Masaryka) a w 1922 roku został mianowany jego pierwszym kierownikiem. Funkcje w tej jednostce przemianowanej na Katedrę im Masaryka piastował aż do 1945 roku.
Wobec zbliżającej się DWŚ Seton Johnson pozostał wierny przyjaźni z Czechosłowacją usiłując przeszkodzić Traktatowi Monachijskiemu, następnie zaś pracując w Biurze Politycznego Wywiadu Ministerstwa Spraw Zagranicznych (1940-1942). Jednak miał już niewielki wpływ na politykę, częściowo, dlatego, że nie miał dostępu do decydentów, którzy całą Europę Środkową odstąpili Stalinowi. Po wojnie Seton-Watson wycofał się do Kyle House na wyspie Skye , gdzie zmarł w 1951 roku.
Najwazniejsze publikacje Roberta Seton-Watsona
· Racial Problems in Hungary (1908)
· The Southern Slav Question (1911)
· The Rise of Nationality in the Balkans (1917)
· Europe in the Melting-Pot (1919)
· The New Slovakia (1924)
· Sarajevo : A Study In The Origin Of The Great War (1926) Sarajewo: A Study In The Origin Of The Great War (1926)
· The Roll of Bosnia in international Politics 1875-1919 (1932)
· A History Of The Roumanians (1934)
· Disraeli, Gladstone And The Eastern Question (1935)
· Britain In Europe (1789-1914): A Survey Of Foreign Policy (1937)
· Britain And The Dictators: A Survey Of Post-War British Policy (1938)
Post został pochwalony 0 razy
Ostatnio zmieniony przez Viribusunitis dnia Sob 18:29, 03 Mar 2012, w całości zmieniany 5 razy
|
|
Powrót do góry |
|
|
|
|
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat |
Autor |
Wiadomość |
Kaiserin
Baron
Dołączył: 11 Lut 2012
Posty: 79
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 1 raz Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Krzeszowice
|
Wysłany: Sob 7:57, 03 Mar 2012 Temat postu: |
|
|
Polacy sprawę wewnętrzną Rosji, Ślask Cieszyński dla Czechów, Linia Curzona, Trianon ...Po prostu przyjemniaczek! Pyszności...Mniam...
Post został pochwalony 0 razy
|
|
Powrót do góry |
|
|
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat |
Autor |
Wiadomość |
Prinz Eugen
Baron
Dołączył: 04 Lut 2012
Posty: 56
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 2 razy Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Cieszyn
|
Wysłany: Nie 18:38, 04 Mar 2012 Temat postu: |
|
|
Ciekawe. Przeczytałem trochę książek o AW i wiele linków i jak dotąd nie natrafiłem na żaden polskojęzyczny tekst o tym panu. Rozdziały mówiące o przyczynach upadku AW i ich upadku o nim milczą! Za to pełne są frazesów o rodzących się nacjonalizmach, represjach ze strony władz, ucisku narodowym i o oddolnych ruchach rozsądzających samoczynnie imperium Habsburgów. A także o konieczności dziejowej.
Post został pochwalony 0 razy
|
|
Powrót do góry |
|
|
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat |
Autor |
Wiadomość |
Viribusunitis
Administrator
Dołączył: 03 Lut 2012
Posty: 163
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 2 razy Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Kraków
|
Wysłany: Pon 17:39, 05 Mar 2012 Temat postu: |
|
|
Rzeczywiście. Robert Seton Watson jest u nas postacią prawie nieznaną ( lub powiedziawszy dokładniej - celowo nie nagłaśnianą), co pozostaje w absolutnym kontraście z literatura zachodnią, oraz jego popularnością w Serbii i Rumunii. W republice Czeskiej nie jest już tak popularny jak za czasów Czechosłowacji, ale jest za dobrze znany na Słowacji.
W Polsce obszerniej opisał jego działalność Marian Zdziechowski ("Węgry i dookoła Węgier" ), oraz przychylny Węgrom brytyjski publicysta Gower ("Mniejszość węgierska w państwach sukcesyjnych", polskie wydanie 1937).
Przyczyna wyciszenia jego osoby w Polsce jest zapewne poparcie jakiego udzielił Czechosłowacji w sporze z Polska o Zaolzie i w storpedowaniu pomysłu referendum na Spiszu i Orawie, jak również jego rola w ustalaniu linii Curzona.
Post został pochwalony 0 razy
Ostatnio zmieniony przez Viribusunitis dnia Pon 17:40, 05 Mar 2012, w całości zmieniany 1 raz
|
|
Powrót do góry |
|
|
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat |
Autor |
Wiadomość |
Janzuk
Ritter von
Dołączył: 19 Lut 2012
Posty: 30
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 1 raz Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Pon 19:35, 05 Mar 2012 Temat postu: |
|
|
Niby wszystko jasne, ale jak to możliwe, aby jeden człowiek miał tak wielki wpływ na bieg wydarzeń i odtwarzanie dziejów?
Post został pochwalony 0 razy
|
|
Powrót do góry |
|
|
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat |
Autor |
Wiadomość |
turulmodar
Baron
Dołączył: 03 Lut 2012
Posty: 107
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 2 razy Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Kraków
|
Wysłany: Pon 21:21, 05 Mar 2012 Temat postu: |
|
|
Robert Seton Watson jest szczególnym przypadkiem człowieka, który nie pełnił nigdy pierwszoplanowych funkcji politycznych, ale zawsze był w centrum wydarzeń, wiele z nich inspirował, a niektóre postaci polityczne wielkiego formatu ( np. Masaryka) wręcz wypromował. Wiele rozwiązań politycznych, które przyjęto i zastosowano w konkretnej rzeczywistości (np. propozycje zmian przebiegu granic) jest aktualnych do dziś i również do dziś są one źródłem napięć, ucisku narodowego, a nawet zbrodni wojennych (np. w byłej Jugosławii). Potrafił też zdobyć na Zachodzie Europy autorytet, który posłużył mu do stworzenia całej wypaczonej wizji (istnego krzywego zwierciadła), która zaciążyła na pracy historycznej kilku następnych pokoleń. A zatem jest to możliwe.
Post został pochwalony 0 razy
|
|
Powrót do góry |
|
|
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat |
Autor |
Wiadomość |
Jurek
Obywatel Gminy/ Miasta
Dołączył: 19 Lut 2012
Posty: 18
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Bochnia
|
Wysłany: Pon 21:37, 05 Mar 2012 Temat postu: |
|
|
Przeczytałem uważnie jego biogram, ale właściwie trudno mi z niego wyczytać odpowiedź na podstawowe pytanie : Dlaczego Robert Seton Watson nie cierpiał AW i tak konsekwentnie działał na ich szkodę? Dlaczego właściwie nienawidził Węgrów? Przecież był Brytyjczykiem, a Anglicy byli znacznie bardziej pyszni, okrutni i wyniośli niż Węgrzy, mieli nieporównanie większe imperium i uciskali nieskończenie więcej narodów?!
Post został pochwalony 0 razy
|
|
Powrót do góry |
|
|
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat |
Autor |
Wiadomość |
Kaiserin
Baron
Dołączył: 11 Lut 2012
Posty: 79
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 1 raz Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Krzeszowice
|
Wysłany: Pon 21:40, 05 Mar 2012 Temat postu: |
|
|
Jak to dlaczego? W nauce jest pełno maniaków! Niektórzy są nieszkodliwi , a inni - nie!
Post został pochwalony 0 razy
|
|
Powrót do góry |
|
|
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat |
Autor |
Wiadomość |
Prinz Eugen
Baron
Dołączył: 04 Lut 2012
Posty: 56
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 2 razy Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Cieszyn
|
Wysłany: Pon 21:45, 05 Mar 2012 Temat postu: |
|
|
Wydaje mi się, że nie zauważyliście, że delikwent był Szkotem - nie Angolem!
Może odezwał się w nim kompleks mniejszości cisniętej przez "Większego Brata" ?
Post został pochwalony 0 razy
|
|
Powrót do góry |
|
|
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat |
Autor |
Wiadomość |
Novara
Baron
Dołączył: 04 Lut 2012
Posty: 46
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Wto 21:49, 06 Mar 2012 Temat postu: |
|
|
Nie wydaje mi się, aby to miało jakieś znaczenie. Jak wynika z biogramu, w jego rodzinie zakorzenione były raczej brytyjskie tradycje kolonialne, niż seperatstyczny szkocki patriotyzm. Nie wiem nawet czy takie tendencje w ogóle występowały w ówczesnej Szkocji. Raczej wątpię.
Myślę, ze zadecydowała raczej mentalność protestancko-wolnomularska i wyhodowana na jej gruncie nienawiść do katolików kojarzonych ze średniowieczem.
Post został pochwalony 0 razy
|
|
Powrót do góry |
|
|
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat |
Autor |
Wiadomość |
Jurek
Obywatel Gminy/ Miasta
Dołączył: 19 Lut 2012
Posty: 18
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Bochnia
|
Wysłany: Wto 21:52, 06 Mar 2012 Temat postu: |
|
|
Jeśli tak to dlaczego sympatyzował ze Słoweńcami, Chorwatami i Słowakami?
Przecież to katolicy!
Post został pochwalony 0 razy
|
|
Powrót do góry |
|
|
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat |
Autor |
Wiadomość |
Novara
Baron
Dołączył: 04 Lut 2012
Posty: 46
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Wto 21:57, 06 Mar 2012 Temat postu: |
|
|
On ich chyba nie kojarzył z katolicyzmem, ale uważał za Słowian, których Rosja z biegiem czasu "nawróci na właściwa drogę". Zniszczenie AW otwierało przecież nieuchronnie drogę do dominacji Rosji w całym rejonie. Katolicyzm zepchnięty do religii mniejszości mógłby się zapewne w mniemaniu Setona zamienić w folklor, a potem stopniowo zaniknąć.
Post został pochwalony 0 razy
|
|
Powrót do góry |
|
|
|
|
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach
|
fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
|